Latest news
  1. Pacific Pride: Tokyo Olympic Wrap Up
  2. Historical Moment for Ashley Moloney; Oceania’s first Decathlon Olympic Medal
  3. Once-in-a-Lifetime Games; Privileged to be a Technical Official 
  4. Flack, Snell, Doubell … Peter Bol?
  5. Dame Valerie Adams: Oceania Athletics’ GOAT
  6. Oceania Identified Athlete from Tuvalu makes Olympic Debut
  7. Oceania Athletics Tokyo2020 Event Previews
  8. Jonah Harris on Track to Create Nauru History
  9. Global Conversation
  10. 2020 MERIT AWARD RECIPIENTS
  11. Oceania One Day Meetings 2020-21
  12. Cook Islands Games
  13. World Athletics – Wrap Up
  14. Lauren Bruce Claims Area Hammer Throw Record
  15. McSweyn Area Record
  16. Project W.I.N: HPTC Athletes take on Nutrition
  17. Area Record Holder Announces Retirement
  18. OAA COMPETITION COMMISSION: EXPRESSION OF INTEREST
  19. Alex Beddoes: Sportsmen of the Year
  20. AREA NEWS: FEBRUARY
  21. Ratcliffe Sets New Area Record at Porritt Classic
  22. Oceania 20km Race Walk Championships
  23. Fiji’s Sprinter, Heleina Young, Awarded Inaugural Scholarship
  24. Tokyo Qualifiers, Records, and GIO OzDay10k
  25. Hull and Baxter Set New Area Records
  26. Palau: 4th Annual Koror Kolor Run
  27. Maurie Plant: Tributes and Memories
  28. 2020 Melanesian Championships: New Location
  29. NMA 38th Annual Christmas Island Relay
  30. Congratulations to newly elected OAA President Robin Sapong Eugenio of the Northen Mariana Islands
  31. McSweyn claims Zatopek 10,000m Victory in Record Time
  32. Sir Peter Snell, a New Zealand Athletic Legend who Always be Remembered
  33. Day 9 & 10: Doha Report
  34. Doha Report: Day 8
  35. Doha Day 7: Report
  36. Doha Report: Day 6
  37. Doha Report: Day 3
  38. Doha – Day Two
  39. Day 1: Competition Begins
  40. Press Release: 2021 OCEANIA AREA CHAMPIONSHIPS
  41. Sally Pearson, one of Australia’s greatest Olympians, has announced her retirement. 
  42. Oceania Athletics Council 2019-2023
  43. Oceania Virtual Athletics Championships
  44. Oceania Athletics Coaches’ Association – OACA
  45. Oceania Athletics Technical Officials Advisory Committee
  46. Throwing Cage Safety and Selection
  47. World Athletics Rules Change Summary

Dame Valerie Adams Elected to join the World Athletics Council

Dame Valerie Adams Elected to join the World Athletics Council

Olympic Gold Medallist, Dame Valerie Adams of New Zealand has made history alongside World pole vault record-holder Renaud Lavillenie. Both are becoming the first active athlete to join the World Athletics Council as full voting members, following the governance reforms introduced in 2016.

The newly elected Athletes’ Commission today selected Lavillenie as the new Chairperson and Adams as the deputy chairperson, and they will become the two athlete representatives on the Council for the next four years.

Adams, who is serving her second term on the Athletes’ Commission, said she completely supported Lavillenie as chair and was delighted to see two athletes included in the Council.

“Honoured to be elected Deputy Chairperson for the World Athletics Athletes Commission and to have a seat in Council alongside our chair Renaud Lavillenie. This is a step in the right direction in making sure the athletes are being heard”

The importance of athletes to decision-making within World Athletics was recognised and enshrined in legislation as part of the governance and integrity reforms approved in December 2016.

Under the 2019 Constitution, the Chairperson and one other member of the Athletes’ Commission – one male and one female – become full voting members of the IAAF Council.

World Athletics president Sebastian Coe welcomed Lavillenie and Adams to the 26-member Council, saying he expected they would make a substantial contribution to the sport’s decision-making body.

Athletes’ Commission

Renaud Lavillenie (FRA) pole vault – chairperson
Valerie Adams (NZL) shot put – deputy chairperson
Kevin Borlee (BEL) 400m
Milcah Chemos Cheywa (KEN) steeplechase
Kim Collins (SKN) sprints
Majd Eddin Ghazal (SYR) high jump
Inaki Gomez (CAN) race walk
Adam Kszczot (POL) middle distance
Bernard Lagat (USA) distance
Aisha Praught-Leer (JAM) middle distance
Thomas Rohler (GER) javelin
Olga Rypakova (KAZ) triple jump
Akani Simbine (RSA) sprints
Ivana Spanovic (SRB) long jump
Katerina Stefanidi (GRE) pole vault
Su Bingtian (CHN) sprints
Marie-Josee Ta Lou (CIV) sprints
Benita Willis (AUS) distance

RECENT NEWS