Breaking news
  1. 2020 MERIT AWARD RECIPIENTS
  2. Oceania One Day Meetings 2020-21
  3. Cook Islands Games
  4. World Athletics – Wrap Up
  5. Lauren Bruce Claims Area Hammer Throw Record
  6. McSweyn Area Record
  7. Project W.I.N: HPTC Athletes take on Nutrition
  8. Vale Keith Bade
  9. Area Record Holder Announces Retirement
  10. OAA COMPETITION COMMISSION: EXPRESSION OF INTEREST
  11. Alex Beddoes: Sportsmen of the Year
  12. AREA NEWS: FEBRUARY
  13. Ratcliffe Sets New Area Record at Porritt Classic
  14. Oceania 20km Race Walk Championships
  15. Fiji’s Sprinter, Heleina Young, Awarded Inaugural Scholarship
  16. Tokyo Qualifiers, Records, and GIO OzDay10k
  17. Hull and Baxter Set New Area Records
  18. Palau: 4th Annual Koror Kolor Run
  19. Maurie Plant: Tributes and Memories
  20. 2020 Melanesian Championships: New Location
  21. NMA 38th Annual Christmas Island Relay
  22. Congratulations to newly elected OAA President Robin Sapong Eugenio of the Northen Mariana Islands
  23. McSweyn claims Zatopek 10,000m Victory in Record Time
  24. Sir Peter Snell, a New Zealand Athletic Legend who Always be Remembered
  25. Day 9 & 10: Doha Report
  26. Doha Report: Day 8
  27. Doha Day 7: Report
  28. Doha Report: Day 6
  29. Doha Report: Day 3
  30. Doha – Day Two
  31. Day 1: Competition Begins
  32. Press Release: 2021 OCEANIA AREA CHAMPIONSHIPS
  33. Sally Pearson, one of Australia’s greatest Olympians, has announced her retirement. 
  34. Oceania Athletics Council 2019-2023
  35. Sir Graeme Douglas International Preview
  36. Summer Super Series Event Preview
  37. Capital Classic Preview
  38. PNG Sprinter heads to Mississippi

World Athletics Commissions

There are four World Athletics Commissions:

  • Athletes’ Commission
  • Competition Commission
  • Development Commission
  • Governance Commission

The role of the Commissions is to provide expertise and to advise the World Athletics Council. Oceania Members are highlighted in Blue

Athletes’ Commission

Chairman
  • Renaud LAVILLENIE FRAFRA
Deputy Chair
  • Valerie ADAMS NZLNZL
Member
  • Kevin BORLÉE BELBEL
  • Milcah Chemos CHEYWA KENKEN
  • Kim COLLINS SKNSKN
  • Majd Eddin GHAZAL SYRSYR
  • Iñaki GÓMEZ CANCAN
  • Adam KSZCZOT POLPOL
  • Bernard LAGAT USAUSA
  • Aisha PRAUGHT-LEER JAMJAM
  • Thomas ROEHLER GERGER
  • Olga RYPAKOVA KAZKAZ
  • Akani SIMBINE RSARSA
  • Ivana SPANOVIC SRBSRB
  • Katerina STEFANIDI GREGRE
  • Bingtian SU CHNCHN
  • Marie Josée TA LOU CIVCIV
  • Benita WILLIS AUS AUS

Competition Commission

Chairman
  • Raul CHAPADO ESPESP
Member
  • J GOMEZ GAITAN COLCOL
  • Siddig IBRAHIM SUDSUD
  • David KATZ USAUSA
  • C MOTHERSILL-STEPHENS CAYCAY
  • Antti PIHLAKOSKI FINFIN
  • Anna RICCARDI ITAITA
  • Akani SIMBINE RSARSA
  • Trevor SPITTLE NZLNZL
  • Katerina STEFANIDI GREGRE
  • Ellen VAN LANGEN NEDNED
  • Mariko YAMADA JPNJPN

Development Commission

Chairman
  • Geoff GARDNER NFI NFI
Member
  • Beatrice AYIKORU UGAUGA
  • Nick BITEL GBRGBR
  • Sergey BUBKA UKRUKR
  • Carlos CAVALHEIRO BRABRA
  • Kim COLLINS SKNSKN
  • Frank HENSEL GERGER
  • Annette PURVIS NZLNZL
  • Donna RAYNOR BERBER
  • Edith SKIPPINGS TKSTKS
  • Adille J. SUMARIWALLA INDIND
  • Tendai TAGARA ZIMZIM

Governance Commission

Chairman
  • Francis DODOO GHAGHA
Member
  • Sylvia BARLAG NEDNED
  • Carlota CASTREJANA ESPESP
  • Dagmar FREITAG GERGER
  • Helio Marinho GESTA DE MELO BRABRA
  • Iñaki GÓMEZ CANCAN
  • David GRACE  AUS  AUS
  • Jinaro KIBET KENKEN
  • Hong Shun Alexander LEUNG HKGHKG
  • Sirje LIPPE ESTEST
  • Ronald RUSSELL ISVISV
  • Norman WAIN USAUSA