Breaking news
  1. Oceania One Day Meetings 2020-21
  2. Cook Islands Games
  3. World Athletics – Wrap Up
  4. Lauren Bruce Claims Area Hammer Throw Record
  5. McSweyn Area Record
  6. Project W.I.N: HPTC Athletes take on Nutrition
  7. Vale Keith Bade
  8. Area Record Holder Announces Retirement
  9. OAA COMPETITION COMMISSION: EXPRESSION OF INTEREST
  10. Alex Beddoes: Sportsmen of the Year
  11. AREA NEWS: FEBRUARY
  12. Ratcliffe Sets New Area Record at Porritt Classic
  13. Oceania 20km Race Walk Championships
  14. Fiji’s Sprinter, Heleina Young, Awarded Inaugural Scholarship
  15. Tokyo Qualifiers, Records, and GIO OzDay10k
  16. Hull and Baxter Set New Area Records
  17. Palau: 4th Annual Koror Kolor Run
  18. Maurie Plant: Tributes and Memories
  19. 2020 Melanesian Championships: New Location
  20. NMA 38th Annual Christmas Island Relay
  21. Congratulations to newly elected OAA President Robin Sapong Eugenio of the Northen Mariana Islands
  22. McSweyn claims Zatopek 10,000m Victory in Record Time
  23. Sir Peter Snell, a New Zealand Athletic Legend who Always be Remembered
  24. Day 9 & 10: Doha Report
  25. Doha Report: Day 8
  26. Doha Day 7: Report
  27. Doha Report: Day 6
  28. Doha Report: Day 3
  29. Doha – Day Two
  30. Day 1: Competition Begins
  31. Press Release: 2021 OCEANIA AREA CHAMPIONSHIPS
  32. Sally Pearson, one of Australia’s greatest Olympians, has announced her retirement. 
  33. Oceania Athletics Council 2019-2023
  34. PNG Hero Programme
  35. Sharon Toako Breaks PNG National Record
  36. Area News: November 2020
  37. Douglas Donaldson Wins 2020 Around Island Relay

IAAF Veteran Pin Recipients – Oceania

1932

E S Marks (Australia)

1956

Rick Pannell (Australia)
Hugh Weir (Australia)

1962

Stan Leeder (New Zealand)

1964

Harold Austad (New Zealand)

1966

Arthur Hodsdon (Australia)

1972

Doris Magee (Australia)

1980

Ossie Melville (New Zealand)

1982

Lee Morrison (Australia)

1984

Clive Lee (Australia)

1986

Arthur Eustace (New Zealand)

1987

Ian Boyd (New Zealand)

1989

Peter Andersen (Papua New Guinea)

1991

Graeme Briggs (Australia)
Jean Tranut (Vanuatu)

1993

Marlene Mathews (Australia)
Didier Poppe (Oceania)

1995

Margaret Mahony (Australia)
Atma Maharaj (Fiji)
Alan Stevens (New Zealand)

1997

Don Chadderton (New Zealand)

1999

Brian Roe (Australia)
Anne Tierney (Cook islands)
Viliame SaulekalekaTunidau (Fiji)

2001

Geoff Annear (New Zealand)
Bill Bailey (Australia)
Robin Mitchell (Fiji)

2003

Jill Huxley (Australia)
Naomi Pollum (Papua New Guinea)
Ashley Taylor (New Zealand)

2005

Tony Rice (Australia)
Roderick Syme (New Zealand)
Filimoni Vuli Waqa (Fiji)

2007

Laura Mangham (Palau)
Fletcher McEwen (Australia)
Ancel Nalau (Vanuatu)

2009

Willie Fong (Samoa)
Anthony Green (Papua New Guinea)
Titaua Juventin (French Polynesia)

2011

Jim Blair (New Zealand)
Reginald Brandis (Australia)
Paul Jenes (Australia)

2013

Geoffrey Gardner (Norfolk Island)
Albert Miller (Fiji)
Robert Snow (Australia)

2015

Robert Cruise (Australia)
Geoffrey Martin (Australia)
Trevor Spittle (New Zealand)

2017

Annette Purvis (New Zealand)
Yvonne Mullins (Australia)
Jim Tobin (Federated States of Micronesia)